Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

powiat Działdowo: Zima daje się we znaki kierowcom. Weekend pełen kolizji i wypadków

W miniony weekend 7-8 lutego br. doszło do kilku zdarzeń drogowych z udziałem kierujących samochodami. Niewątpliwie jedną z przyczyn tych zdarzeń była niesprzyjająca aura związana z dużymi opadami śniegu i wiatrem, które utrudniały jazdę kierowcom poruszającym się po drogach naszego powiatu.

Do pierwszego zdarzenia doszło 7 lutego br. na trasie Burkat-Uzdowo. Ok. godziny 9:30 na komendę policji w Działdowie wpłynęło telefoniczne zgłoszenie o wywróconym pojeździe na drodze w kierunku Uzdowa. Policjanci wykonujący czynności na miejscu zdarzenia wstępnie ustalili, że kierująca pojazdem skoda fabia Wioletta M. nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze. Kobieta wpadła w poślizg i zjechała do przydrożnego rowu, w wyniku czego kierowane przez nią auto wywróciło się. Mieszkankę Elbląga z ogólnymi obrażeniami ciała karetka pogotowia zabrała do szpitala w Działdowie. Kierująca była trzeźwa i miała zapięte pasy bezpieczeństwa.

Do drugiego zdarzenia doszło tego samego dnia również ok. godz. 9:30 na trasie Działdowo-Uzdowo. Z policyjnych ustaleń wynika, że kierujący samochodem osobowym audi mieszkaniec gminy Działdowo najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych i wpadł w poślizg. Następnie zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Kierowca Rafał S. z ogólnymi obrażeniami ciała został przewieziony karetką do szpitala w Działdowie. Mężczyzna nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa, był trzeźwy.

Kolejne zdarzenie z udziałem kierującego samochodem osobowym miało miejsce także w sobotę tuż po godzinie 10:00. Tym razem jadący fiatem punto drogą Lidzbark-Wlewsk Bogdan J. najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i wpadł w poślizg. Auto wpadło do rowu i wywróciło się, a kierującego z rozciętym nosem pogotowie zabrało do szpitala w Działdowie. Mieszkaniec gminy Lidzbark miał zapięte pasy bezpieczeństwa i był trzeźwy.

Tego samego dnia na drodze Ciechanówko-Kiełpiny doszło do kolejnego zdarzenia drogowego. Chwilę po godzinie 11:00 Oficer dyżurny lidzbarskiego komisariatu został powiadomiony telefonicznie o wypadku drogowym z udziałem dwóch osób. Skierowany na miejsce zdarzenia policyjny patrol wstępnie ustalił, że kierująca autem opel astra mieszkanka Iławy, podobnie jak we wcześniejszych zdarzeniach drogowych z tego dnia, nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze. Wpadła w poślizg i zjechała do przydrożnego rowu powodując wywrócenie się auta. Kierująca oplem Barbara Sz. była trzeźwa. Kobieta nie odniosła żadnych obrażeń ciała, natomiast podróżująca z nią 83-latka z urazem głowy została przewieziona karetką do szpitala w Działdowie. Obie panie zapięte były w pasy bezpieczeństwa.

Do ostatniego zdarzenia drogowego z udziałem dwóch pojazdów doszło w niedzielne popołudnie. 8 lutego br. ok. godz. 15:00 na Komisariat w Lidzbarku wpłynęło telefoniczne zgłoszenie o wypadku drogowym przed siedzibą Ochotniczej Straży Pożarnej w Lidzbarku. Wysłany na miejsce zdarzenia patrol policji zastał tam dwa uszkodzone pojazdy – uprzywilejowaną scanię straży pożarnej oraz osobowy fiat pandę. Z wstępnych ustaleń policji najprawdopodobniejszą przyczyną zderzenia się obu aut, było nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu przez kierującego scanią Karola K. znajdującemu się na drodze z pierwszeństwem przejazdu na wysokości wyjazdu z placu OSP pojazdowi fiat panda. W wyniku tego doszło do uderzenia w bok fiata. Kierującemu ciężarówką 33-latkowi z Lidzbarka nic się nie stało, natomiast kierującego osobową pandą 69-latka pogotowie z urazem nogi zabrało do szpitala w Działdowie. Obaj kierujący byli trzeźwi.

Przypominamy

Zima na drogach wiąże się z charakterystycznymi dla tej pory roku kategoriami zagrożeń. Na drogach jest ślisko, wcześniej zapada zmrok, pada deszcz, śnieg, grad, jest mgła. Poruszając się w takich warunkach, kierujący pojazdem obowiązany jest zachować szczególną ostrożność.

Kierowanie pojazdem w okresie zimowym wymaga właściwej tym warunkom techniki jazdy, skoncentrowania oraz zachowania szczególnej ostrożności. Bardzo istotnym elementem jest jazda z prędkością dostosowaną do aktualnie istniejących warunków i sytuacji na drodze, zapewniającą panowanie nad pojazdem.
Prędkość bezpieczna nie może być nigdy utożsamiana z prędkością dozwoloną - jednak musi się mieścić w jej granicach.

Powrót na górę strony