Uważajmy na czad i dbajmy o właściwe użytkowanie urządzeń grzewczych
Niedrożne kominy, nieszczelna instalacja gazowa, palenie niebezpiecznych odpadów i śmieci powodują zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Przez używanie niesprawnych technicznie urządzeń można narazić na niebezpieczeństwo swoją rodzinę oraz najbliższe sąsiedztwo. Apelujemy o zachowanie zasad bezpieczeństwa przy ogrzewaniu domów i mieszkań.
Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych.
W ostatni weekend policjanci z terenu powiatu działdowskiego zostali wezwani na interwencję do jednego z domów na terenie miasta Działdowa, gdzie doszło do pożaru. W wyniku tego zdarzenia ,mimo przeprowadzonej akcji ratunkowej, śmierć poniosła 81-letnia mieszkanka Działdowa. Najprawdopodobniej przyczyną śmierci kobiety było zaczadzenie.
Niskie temperatury i zimowa pora powodują, że musimy zadbać o ogrzanie naszych domów i mieszkań. Jednak wiele osób, by ogrzać swoje domy używa pieców słabej jakości albo korzysta z nieszczelnych urządzeń gazowych. Powoduje to wydobywanie się czadu, który jest bardzo niebezpieczny dla naszego życia i zdrowia. Pamiętać należy, że tylko właściwe używanie sprawnych urządzeń może ochronić przed cichym zabójcą.
Powstawanie czadu to efekt niedrożnych przewodów kominowych, palenie niebezpiecznych odpadów i zwykłych śmieci. Bardzo często służby są wzywane do palących się kominów lub podejrzenia spalania śmieci. Niestety wiele z tych interwencji się potwierdza. Osoby niewłaściwie korzystające z kominków i piecyków gazowych powodują zagrożenie dla innych użytkowników posesji i najbliższego sąsiedztwa.
Przypominamy, że wszystkie budynki posiadające przewody kominowe, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane okresowej kontroli, przynajmniej raz w roku. Polega ona na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Dodatkowo ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu.
Jak ustrzec się przed zagrożeniem zatrucia czadem:
- gdy mieszkanie ogrzewamy tradycyjnym piecem na węgiel i drzewo, w obrębie pieca nie przechowujmy rzeczy łatwopalnych;
- korzystajmy z usług kominiarzy, którzy sprawdzą prawidłowe funkcjonowanie kominów i wentylacji;
- nie pozostawiajmy włączonych elektrycznych i gazowych piecyków kiedy wychodzimy z domu lub idziemy spać;
- nie wrzucajmy do pieców materiałów niebezpiecznych i śmieci;
- przed wyjściem z domu lub zaśnięciem pogaśmy wszystkie lampiony i świece;
- zadbajmy o prawidłową cyrkulację powietrza i prawidłowe działanie wentylacji;
- dbajmy o czystość kratek wentylacyjnych;
- czad to bezwonny gaz więc zainwestujmy w dobry czujnik, który zaalarmuje nas kiedy tlenek węgla nagromadzi się w naszym mieszkaniu.