O zagrożeniach substancjami psychoaktywnymi z rodzicami rozmawiały przedstawicieli sanepidu i policji
Problem dopalaczy, narkotyków i środków odurzających coraz częściej dotyka ludzi młodych. „Zanim będzie za późno”, to program profilaktyczno-edukacyjny adresowany do rodziców uczniów szkół .
Używanie środków psychoaktywnych przez młodzież stanowi jeden z głównych problemów społecznych w Polsce. Pomimo, podejmowanych działań zapobiegawczych problem uzależnień wzrasta. Stąd też Policja z Działdowa we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Działdowie oraz w porozumieniu z dyrekcją i pedagogami szkół z terenu powiatu działdowskiego przeprowadza spotkania z rodzicami uczniów tych szkół realizując założenia programu „Zanim będzie za późno”.
Tym razem odbiorcami treści prezentowanych w dniu 14.11.2019r. przez przedstawiciela policji i pracownika działdowskiego sanepidu byli rodzice uczniów z Zespołu Szkół nr 1 na ulicy Grunwaldzkiej w Działdowie.
Jako pierwsza głos zabrała przedstawicielka sanepidu omawiając zagrożenia związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych i środków odurzających przez osoby młode. Następnie policjantka wyszczególniła zadania Policji w zakresie przeciwdziałania narkomanii pod kątem edukacji prawnej młodzieży i dorosłych i zreferowała przepisy dotyczące odpowiedzialności karnej za przestępstwa narkotykowe.
W trakcie spotkania uczestnikom zaprezentowano spot „Narkotyki i dopalacze zabijają”.
Spotkanie to miało przede wszystkim podnieść poziom wiedzy rodziców na temat problemów związanych z narkotykami, w tym rozpoznawanie symptomów zażywania narkotyków przez młodzież, podniesienie świadomości pod kątem aspektów prawnych w obszarze przestępczości narkotykowej oraz zdobycie wiedzy na temat form i możliwości uzyskania pomocy w przypadku pojawienia się tego problemu, w tym pod kątem osób uzależnionych. Omówiono również aspekty prawne odpowiedzialności osób nieletnich z przejawem demoralizacji lub popełniających czyny karalne.