Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Czas na rower !

Jazda rowerem to prawdziwa przyjemność. Świat poznawany zza kierownicy jednośladu jest ciekawszy, bardziej przyjazny i realnie dostępny. Czasami z polnych ścieżek, dróżek czy ścieżek rowerowych trzeba wyjechać na drogę, po której pędzą samochody czy autobusy. Bezpieczne włączenie się do ruchu nie zależy wyłącznie od sprawnego kierowania rowerem. Wymaga wiedzy o przepisach ruchu drogowego, umiejętnego ich stosowania, a także rozwagi i ostrożności na drodze.

Aby jazda rowerem była bezpieczna warto zadbać o właściwe przygotowanie naszego jednośladu do jazdy. Nie może brakować w nim żadnego elementu z jego obowiązkowego wyposażenia i wszystkie one muszą być sprawne i odpowiednio zakonserwowane.

 

Zatem, zanim wsiądziemy na rower, sprawdźmy:

• czy koła są napompowane

• czy hamulce są sprawne

• czy działają przednie i tylne światła roweru

• czy działa dzwonek

• czy wszystkie nakrętki i śruby są dokręcone

• czy siodełko znajduje się na odpowiedniej wysokości

• czy kierownica jest prawidłowo ustawiona

• czy łańcuch jest właściwie naprężony

 

Podstawowe elementy roweru

1 dźwignia hamulca 14 przerzutka przednia
2 kierownica 15 rama
3 dzwonek 16 pompka
4 lampa przednia 17 siodełko
5 światło odblaskowe białe 18 szczęki hamulca tylnego
6 szczeki hamulca przedniego 19 bagażnik
7 prądnica 20 światło odblaskowe czerwone
8 piasta przednia 21 lampa tylna
9 szprychy 22 opona
10 błotnik 23 obręcz
11 przekładnia 24 przerzutka tylna
12 pedał 25 wieloryb
13 łańcuch 26 piasta tylna

Samodzielnie rowerem po drodze może kierować osoba, która ma ukończone 10 lat i zdała kartę rowerową, osoba posiadająca kartę motorowerową lub osoba pełnoletnia. Osoby poniżej 10 roku życia powinny poruszać się pod opieką osoby dorosłej i wówczas poruszają się po chodniku. Taka osoba jest traktowana jak pieszy uczestnik ruchu drogowego i obowiązują ją przepisy dotyczące pieszych. Również opiekun takiej osoby może poruszać się rowerem po chodniku.

Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona, dla kierunku w którym się porusza.

Każdy uczestnik ruchu drogowego musi pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych. Powinien unikać sytuacji, które mogłyby spowodować zagrożenie i pamiętać o dwóch podstawowych zasadach w ruchu drogowym, tj. szczególnej ostrożności i ograniczonym zaufaniu.

Wsiadając na rower warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe zakładane na odzież wierzchnią oraz kask ochronny na głowę, który w razie upadku zamortyzuje siłę uderzenia i uchroni nas przed poważnym  urazem.

 

 

Powrót na górę strony