Działdowo: Do źródeł wiedzy o bezpieczeństwie - Otwarte Jednostki Policji w KPP w Działdowie
Poczucie bezpieczeństwa stanowi istotną rolę w życiu każdego człowieka, zwłaszcza troska o bezpieczeństwo młodych ludzi jest szczególnie ważna. "Do źródeł wiedzy o bezpieczeństwie" to policyjny projekt mający na celu podnoszenie świadomości już dzieci w wieku przedszkolnym o zagrożeniach występujących w otaczającym ich życiu i jak sobie z nim radzić. W ramach projektu dzieci, zarówno w wieku przedszkolnym, jak i na poziomie szkoły podstawowej czy ponadpodstawowej odwiedzają miejscowe jednostki policji i zapoznają się ze specyfiką służby tej formacji.
Podczas tego typu spotkań policjanci przybliżają młodym ludziom służbę policjantów różnych pionów, także poprzez pokazanie specjalistycznego sprzętu wykorzystywanego zarówno podczas codziennej służby, jak i podczas działań. Uczestnicy spotkania mają również okazję zapoznać się z przebiegiem rekrutacji do służby w policji. Najważniejsze jednak, by młodzi ludzie byli świadomi i wiedzieli, jaką rolę policja spełnia w społeczeństwie. Jednym z tematów spotkania z dziećmi i młodzieżą jest także podnoszenie ich świadomości prawnej, zrozumienie konsekwencji wynikających z zachowania niezgodnego z prawem i poczucia odpowiedzialności za swoje postępowanie.
Uczestnikami poniedziałkowego spotkania (29.10.2018r.) w Komendzie Powiatowej Policji w Działdowie byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Narzymiu. Młodzież obejrzała film o "Polskiej Policji" i rozmawiała z policjantami.
W czasie spotkania z funkcjonariuszami uczestnicy otwartych jednostek policji czerpią wiedzę na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa na drodze. Najmłodsi uczą się jak prawidłowo poruszać się w drodze do i ze szkoły będąc osobą pieszą lub poruszając się na rowerze pod opieką osoby dorosłej, nieco starsi przypominają sobie zasady bezpiecznej jazdy na rowerze i motorowerze oraz siedząc za kierownicą samochodu w przypadku osób pełnoletnich posiadających prawo jazdy.
Wizyta w komendzie, to również okazja do obejrzenia policyjnego radiowozu, przymierzenia i zapoznania się z umundurowaniem i narzędziami pracy policjanta, a także możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w zakresie odpowiedzialności nieletnich, w tym przypomnienie sobie pojęć demoralizacja i czyny karalne oraz środki wychowawcze.
Uczestnicy spotkań aktywnie włączali się w pogadankę z policjantami i zadawali pytania dotyczące służby w Policji i przepisów ruchu drogowego. Chętni przywdziali umundurowanie policjanta oddziałów prewencji wykorzystywane podczas np. zabezpieczenia meczów oraz zapoznali się z wyposażeniem służbowym policjanta prewencji.