Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działdowo: Bezpieczny rowerzysta – o czym należy pamiętać zanim wsiądziemy na rower

Trwa sezon rowerowy. Coraz większa liczba osób korzysta z uroków lata i wypoczynku na świeżym powietrzu, w tym przejażdżek rowerowych, którym sprzyja dobra pogoda. Coraz więcej osób korzysta ze ścieżek rowerowych, w miejscach gdzie jest to możliwe, jednak gro osób porusza się drogami. Mając na uwadze bezpieczeństwo właśnie tych osób Policja prowadzi działania na drogach ale również przypomina o czym warto pamiętać zanim wsiądziemy na rower.

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia rowerzysty powinno być odpowiednie oświetlenie.

Zgodnie z "Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia" (zaktualizowanym w październiku 2012 roku) każdy rower musi być wyposażony w:

  1. co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym (od 2012 roku) światłem - czyli np lampka przednia na baterie, akumulatory lub dynamo,
  2. co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe
  3. co najmniej jedno  światło tylne świecące ciągłym, lub migającym światłem,
  4. co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
  5. dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
  6. kierunkowskazy - jeśli tylko w przypadku kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

 

Obowiązkowe wyposażenie roweru

Rys. zapożyczono z http://wrower.pl/prawo/obowiazkowe-wyposazenie-roweru,2158.html

Ponadto, zgodnie z art. 33 Kodeksu Drogowego, rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów, jeżeli jest ona wyznaczona, dla kierunku w którym się porusza.
Zgodnie z tym zapisem, jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga dla rowerów jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku. Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Jazda rowerem po chodniku – art. 26 Prawa o Ruchu Drogowym

Rowerzysta może jechać po chodniku gdy:

  • opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
  • panuje zła pogoda (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);
  • są spełnione jednocześnie trzy warunki:
     - chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,
     - ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością ponad 50 km/h (w terenie zabudowanym),
     - brakuje oddzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego

Rowerzysta a przejście dla pieszych

Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych jeśli chce je przekroczyć. Niezastosowanie się do tego przepisu grozi mandatem 100 zł.

Jeśli na przejściu dla pieszych, obok pasów dla pieszych jest namalowany przejazd rowerowy - rowerzysta nie musi zsiadać z roweru i ma prawo przejechać przez jezdnię po wyznaczonym pasie.

Dziecko na rowerze

Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby. Albo na rowerze w specjalnym foteliku, albo (od niedawna) w specjalnej przyczepce ciągniętej za rowerem. Zarówno fotelik jak
i przyczepka muszą być dostosowane do przewożenia dzieci. Długość zespołu 2 pojazdów: rower + przyczepka, nie może przekraczać 4 metrów.

Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Zgodnie z art. 2 Kodeksu Drogowego, dziecko do lat dziesięciu kierujące rowerem jest pieszym. Z tego wynika, że nie może poruszać się po jezdni, ale tylko po chodniku. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze - także po chodniku. Art. 33 pkt 5. dopuszcza jazdę na rowerze po chodniku osoby dorosłej, właśnie w przypadku, kiedy opiekuje się dzieckiem do lat 10.

Powrót na górę strony