Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Złamała” prawo i zafundowała sobie wniosek do sądu. To finał kolizji, której sprawczynią okazała się nieletnia

Policjanci ruchu drogowego wyjaśniali okoliczności zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. Kierująca jednym z pojazdów podczas manewru cofania uderzyła w stojące obok auto. Na miejscu okazało się, że dziewczyna nie posiada prawa jazdy, a do tego jest nieletnia. O dalszym losie 16-latki zadecyduje sąd.

Wczoraj około godziny 12.00 oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Działdowie otrzymał zgłoszenie, według którego na terenie parkingu za jednym ze sklepów miało dojść do zderzenia dwóch pojazdów. Skierowany na miejsce patrol drogówki potwierdził otrzymaną informację. Na placu za sklepem w miejscowości Iłowo-Osada policjanci zastali dwa uszkodzone auta i znajdujące się w nich osoby. Według wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, kierująca Oplem Corsą wykonując manewr cofania uderzyła w zaparkowany obok pojazd marki Nissan. Oplem kierowała mieszkanka gminy Iłowo-Osada. Okazało się, że dziewczyna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Co więcej, nie miała ukończonych 17 lat. Wspólnie z nią podróżował inny mieszkaniec gminy. Chłopak oświadczył policjantom, że to on przyjechał autem pod sklep, co potwierdziła towarzysząca mu nieletnia koleżanka, jednak w chwili zdarzenia to ona siedziała za kierownicą opla. Po sprawdzeniu w systemach policyjnych, okazało się, że on również nie powinien kierować autem, gdyż nie posiada do tego uprawnień. 18-latka policjanci ukarali mandatem karnym, natomiast wobec nieletniej sprawczyni kolizji zostanie skierowany wniosek do Sądu Rodzinnego i Nieletnich, który zadecyduje o dalszym losie dziewczyny.

Należy pamiętać, że osoby, które ukończyły 13 rok życia same odpowiadają za swoje czyny przed sądem. Ich niewłaściwe zachowanie podlega ocenie sądu i to on decyduje o dalszym losie nieletnich. Osoby te do ukończenia 17 roku życia traktowane są jako osoby nieletnie i nie stosuje się wobec nich kar, a jedynie środki wychowawcze i poprawcze. Warto podkreślić, że każde naruszenie przepisów prawa przez osoby nieletnie jest odnotowywane w kartotece osób nieletnich i pozostawia swój ślad w ich życiorysie. Natomiast każde kolejne przewinienie owocuje zaostrzeniem środka wychowawczego zastosowanego wobec osoby nieletniej, począwszy od upomnienia po umieszczenie w zakładzie poprawczym, gdzie osoba ta może przebywać do ukończenia przez nią 21 roku życia.

Trwa okres wakacyjny, wiele młodych osób nudzi się i nie potrafi zagospodarować sobie wolnego czasu. Rodzice, zwracajmy uwagę na nasze dzieci  i na to, co robią oraz z kim spędzają czas. Nie każde zachowanie da się skontrolować, ale można uczulić i zwrócić uwagę na konsekwencje wynikające z niewłaściwego postępowania. Pamiętajmy, że do ukończenia przez dziecko 13 roku życia, to my odpowiadamy za czyny popełnione przez nasze dzieci, a w przypadku wyrządzenia przez nie szkody, to my poniesiemy koszty, nie tylko finansowe, ale i moralne.

Ponadto, osoba dorosła, która udostępnia pojazd nieletniemu lub innej osobie, wiedząc, że nie posiada ona do tego wymaganych uprawnień, popełnia wykroczenie i podlega karze grzywny.

Warto zadbać o właściwe wychowanie naszych pociech, by nie wpadły w konflikt z prawem i nie stały się ofiarami własnych nieodpowiedzialnych decyzji i młodzieńczych wybryków.

Powrót na górę strony