Podsumowanie działań „Niechroniony uczestnik ruchu drogowego 2016”
14 mandatów karnych, 3 pouczenia oraz 1 wniosek do sądu to wynik działań „Niechroniony uczestnik ruchu drogowego 2016” przeprowadzonych przez funkcjonariuszy ruchu drogowego na terenie powiatu działdowskiego. Głównym założeniem działań była poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, egzekwowanie stosowania się do przepisów ruchu drogowego przez pieszych i rowerzystów oraz przez kierujących pojazdami względem nich oraz kształtowanie właściwych relacji kierujący- pieszy.
Piesi i rowerzyści są najbardziej zagrożonymi uczestnikami ruchu drogowego z uwagi na ryzyko odniesienia ciężkich obrażeń lub śmierci w przypadku uczestniczenia w zdarzeniach drogowych, dlatego też mając na uwadze, iż występuje ciągłe zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym tych grup użytkowników dróg, wczoraj, 18 października br. policjanci ruchu drogowego na terenie powiatu działdowskiego przeprowadzili działania „Niechroniony uczestnik ruchu drogowego 2016”. W działaniach tym wzięło udział 8 policjantów. Ujawnili oni w sumie 2 kierujących pojazdami, 5 kierujących rowerem oraz 11 pieszych naruszających przepisy ruchu drogowego. Mundurowi nałożyli 3 mandaty karne oraz 2 pouczenia na kierujących rowerem za nieprawidłowe oświetlenie. Ukarali 9 mandatami karnymi oraz zastosowali 1 pouczenie i skierowali 1 wniosek do sądu wobec pieszych przechodzących w miejscu niedozwolonym. Jak również policjanci nałożyli 2 mandaty karne wobec kierujących pojazdami silnikowymi za inne wykroczenie w ruchu drogowym.
Przypominamy!
Ważnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo są odblaski. Dzięki nim kierowca widzi pieszego czy rowerzystę z odległości nawet 150 metrów. Osobę bez odblasków dostrzega natomiast z odległości około 30 metrów. Warto więc używać odblasków pamiętając, że pieszy, rowerzysta, czy motorowerzysta w starciu z samochodem, zawsze jest na straconej pozycji. Dzięki odblaskom jest widoczny, przez to bezpieczniejszy na drodze. Obowiązek noszenia odblasków dotyczy wszystkich pieszych, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Obowiązek nie dotyczy osób, które poruszają się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania, ponieważ tam pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.