Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień Wagarowicza

21 marca powszechnie znany jest jako „Pierwszy dzień wiosny” jednak wśród młodzieży kojarzony jest jako „Dzień wagarowicza”. W tym dniu zgodnie z uczniowską tradycją młodzi ludzie samowolnie opuszczają teren szkoły, gdzie korzystając z okazji braku nadzoru i opieki dorosłych sięgają między innymi po alkohol czy papierosy. W trosce o bezpieczeństwo młodzieży na terenie powiatu działdowskiego zostaną przeprowadzone działania mające na celu przeciwdziałaniu i zapobieganiu demoralizacji i przestępczości nieletnich.

Tego dnia wzmocnione służby patrolowe skontrolują miejsca, w których najczęściej przebywa młodzież opuszczając teren szkoły. Ponadto mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na sprzedaż alkoholu i wyrobów tytoniowych osobom, które nie ukończyły 18 roku życia.

Pamiętajmy, że zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem (art. 43 cyt. ustawy).

Aby nie stać się sprawcą  przestępstwa żądajmy od kupującego dokumentu, który potwierdzi jego wiek. Takie prawo daje Państwu art. 15 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który mówi, że w przypadku wątpliwości co do pełnoletniości nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.

W związku z powyższym funkcjonariusze przekażą list skierowany do właścicieli sklepów, pubów, barów, w którym apelują:

„Wiemy, że wśród Państwa jest wielu uczciwych sprzedawców, którzy oprócz roli handlowca stawiają się w roli obywatela i zwracają uwagę komu sprzedają alkohol. Chcemy, aby szeregi odpowiedzialnych i rzetelnych sprzedawców stale się zwiększały. Aby każdy z Państwa miał świadomość, że sprzedaż alkoholu nieletnim to nie tylko przestępstwo, ale także wielka szkoda wyrządzona młodemu człowiekowi, jego rodzicom i najbliższym”.

                                                                                                                       Panie i Panowie Przedsiębiorcy

                                                                                                                        Właściciele sklepów, pubów i kawiarni

                                                                                                                        Szanowni Państwo!

 

21 marzec tradycyjnie obchodzony jako „Dzień Wagarowicza” to dzień szczególnie oczekiwany przez dzieci i młodzież naszych szkół. W tym dniu uczniowie bez wiedzy nauczycieli samowolnie opuszczają teren szkoły, gdzie bez nadzoru i opieki często sięgają po alkohol.

Tego dnia Wasze lokale odwiedzi zapewne wielu młodych ludzi, którzy będą chcieli kupić alkohol. Zanim sprzedacie go małoletniemu pamiętajcie, że jest on jednym z największych zagrożeń dotykających dziś młodych ludzi. Często tworzy poważne problemy i zwiększa ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych sytuacji.

 

Dlatego nie sprzedawajcie i nie podawajcie żadnego alkoholu osobom, które nie ukończyły 18 roku życia.

 

Aby nie stać się sprawcą przestępstwa żądajcie od kupującego dokumentu, który potwierdzi jego wiek. Takie prawo daje Wam art. 15 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości
i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który mówi, że w przypadku wątpliwości co do pełnoletniości nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości
i przeciwdziałaniu alkoholizmowi sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem (art. 43 cyt. ustawy). Sądy karne orzekające w takich sprawach mogą nie tylko ukarać wysoką grzywną, ale także orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy.

Ponadto, niezależnie od postępowania karnego prowadzone jest postępowanie administracyjne w kierunku cofnięcia zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych (zgodnie
z art. 18 ust.10 pkt.1 lit.a) cyt. ustawy).

Wiemy, że wśród Państwa jest wielu uczciwych sprzedawców, którzy oprócz roli handlowca stawiają się w roli obywatela i zwracają uwagę komu sprzedają alkohol. Chcemy, aby szeregi odpowiedzialnych i rzetelnych sprzedawców stale się zwiększały. Aby każdy z Państwa miał świadomość, że sprzedaż alkoholu nieletnim to nie tylko przestępstwo, ale także wielka szkoda wyrządzona młodemu człowiekowi, jego rodzicom i najbliższym.

 

 

     Policjanci województwa warmińsko – mazurskiego

Powrót na górę strony