Działdowo: „Życie jest jedno - to nie gra…” o odpowiedzialności nieletnich
Demoralizacja, czyny karalne, odpowiedzialność prawna nieletnich czy cyberprzestępczość i środki odurzające, to tematy, które poruszały policjantki z działdowskiej komendy podczas spotkania z uczniami Gimnazjum nr 1 na ulicy Jagiełły w Działdowie.
Młode osoby, opuszczające mury szkoły podstawowej często zapominają, że wkraczają w wiek, który wymaga od nich większej odpowiedzialności. Nowa szkoła, gimnazjalna, która stanowi etap przejściowy przed edukacją w szkole średniej i związanym w tym czasie osiągnięciem wieku pełnoletności, to idealny moment na rozmowę o odpowiedzialności tych osób za swoje czyny.
Niejednokrotnie dopiero podczas tych spotkań młodzież uświadamia sobie, co oznacza termin demoralizacja, co to są czyny karalne i co się z tym wiąże od strony prawnej. Spotkanie z uczniami Gimnazjum nr 1 w Działdowie podzielone było na dwie części. W pierwszej – teoretycznej, młodzież zapoznała się z przepisami dotyczącymi odpowiedzialności osób nieletnich w myśl Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. W drugiej – praktycznej, uczniowie obejrzeli film pt. „Życie jest jedno – to nie gra…” obrazujący losy trójki licealistów, którzy weszli w konflikt z prawem, wobec których sąd zastosował środki wychowawcze m.in. umieszczenie w zakładzie poprawczym. Konsekwencją tych czynów i odbytej przez nich kary są problemy ze znalezieniem pracy w przyszłości i powrót do życia w społeczeństwie.
Policjantki przekazały wiedzę na temat bezpieczeństwa w Sieci i niektórych przestępstw związanych z poruszaniem się w rzeczywistości wirtualnej. Okazało się, że nie wszyscy młodzi ludzie mają świadomość tego, jakie treści i materiały można zamieszczać w Internecie i jakie niebezpieczeństwo się z tym wiąże.
jn/in