Zdarzenie z udziałem trzech nieletnich niechronionych uczestników ruchu drogowego
Dwóch jadących hulajnogą i jeden rowerzysta zderzyli się podczas mijania na ulicy Męczenników w Działdowie. Kierujący rowerem trafił do szpitala, gdzie po opatrzeniu przez załogę medyczną, wrócił do domu. Czynności w tej sprawie prowadzi działdowska Policja.
W czwartek (3.04.2025 r.) na ulicy Męczenników w Działdowie doszło do zdarzenia z udziałem trzech nieletnich uczestników ruchu drogowego. Na miejscu patrol ruchu drogowego zastał 15-letniego kierującego hulajnogą i 13-letniego pasażera hulajnogi oraz kierującego rowerem 10-latka, wszyscy to mieszkańcy Działdowa. Jak ustalono kierujący hulajnogą przewożąc drugą osobę, zauważył w rejonie skrzyżowania, jadącego z naprzeciwka rowerzystę. Podczas mijania się z rowerem uderzył w jego przód, w wyniku czego wszyscy uczestnicy zdarzenia drogowego przewrócili się. Kierujący hulajnogą i pasażer nie doznali żadnych obrażeń, natomiast kierujący rowerem, w wyniku zakleszczenia nogi pomiędzy siodełkiem a kołem, doznał obrażeń prawej nogi. Chłopiec trafił do szpitala, gdzie po udzieleniu mu pomocy przez załogę ratownictwa medycznego, opuścił placówkę i wrócił do domu. Policjanci sporządzili dokumentację ze zdarzenia, która trafi do sądu rodzinnego. Ten zadecyduje o dalszym postępowaniu w sprawie.
Przypominamy
Samodzielnie rowerem po drodze może kierować osoba, która ma ukończone 10 lat i zdała egzamin na kartę rowerową, osoba posiadająca kartę motorowerową lub osoba pełnoletnia. Osoby poniżej 10 roku życia powinny poruszać się pod opieką osoby dorosłej i wówczas poruszają się po chodniku. Taka osoba jest traktowana jak pieszy uczestnik ruchu drogowego i obowiązują ją przepisy dotyczące pieszych. Również opiekun takiej osoby może poruszać się rowerem po chodniku.
Do kierowania hulajnogą elektryczną dla osób w wieku od 10 do 18 lat wymagana jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dzieci do 10 roku życia mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej. Hulajnoga elektryczna to urządzenie, które jest przeznaczone do jazdy w pojedynkę!
Za przewożenie hulajnogą innych osób, zwierząt lub ładunku grozi mandat w wysokości 300 złotych.
Kierujący hulajnogą elektryczną podobnie jak rowerzysta jest obowiązany poruszać się drogą dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Jeśli nie ma ścieżki rowerowej, można hulajnogą czy rowerem poruszać się po chodniku z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych. Ponadto kierujący tymi jednośladami powinni na chodniku ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać ruchu.
Wsiadając na rower czy hulajnogę warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe zakładane na odzież wierzchnią oraz kask ochronny na głowę, który w razie upadku zamortyzuje siłę uderzenia i uchroni nas przed poważnym urazem.
Każdy uczestnik ruchu drogowego musi pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych. Powinien unikać sytuacji, które mogłyby spowodować zagrożenie i pamiętać o dwóch podstawowych zasadach w ruchu drogowym, tj. szczególnej ostrożności i ograniczonym zaufaniu.