Aktualności

Trzeźwy czy nietrzeźwy? Kierował czy nie kierował autem?

Dwóch mieszkańców Rybna w drodze dojazdu do pracy zatrzymało na trasie Rumian – Truszczyny pojazd marki VW, którego technika jazdy wskazywała, że kierujący może być nietrzeźwy. Od kierującego autem wyczuli zapach alkoholu. Zabrali mu kluczyki od pojazdu, a całą sytuację zgłosili na Policję.

W środę (26.03.2025 r.) dyżurny Komisariatu Policji w Lidzbarku otrzymał zgłoszenie od uczestnika ruchu drogowego dotyczące zatrzymania pojazdu, którego kierujący najprawdopodobniej znajdował się pod działaniem alkoholu, na co wskazywała technika i sposób jego jazdy po drodze, a także zapach alkoholu z jego ust. Do zdarzenia doszło na trasie Rumian - Truszczyny około godziny 13:00. Dzwoniący poinformował, że wraz z synem jechali do pracy, gdzie udało im się powstrzymać kierującego od dalszej jazdy, zabrali mu kluczyki od pojazdu, jednak ten zbiegł z miejsca. Skierowany we wskazane miejsce policyjny patrol po rozeznaniu w terenie i ustaleniu danych właściciela pojazdu, pojechał do miejsca jego zamieszkania.

Na miejscu policjanci zastali 57-letniego mieszkańca gminy Rybno, od którego wyczuli zapach alkoholu. Mężczyzna nie przyznawał się do kierowania pojazdem, jak również nie chciał poddać się badaniu stanu trzeźwości. W miejscu, gdzie w południe doszło do obywatelskiego zatrzymania kierującego, nie było już jego pojazdu. Mężczyzna oświadczył, że jego pojazd marki VW znajduje się u mechanika, a on w dniu dzisiejszym się nim nie poruszał. Policjanci mężczyznę zatrzymali i dowieźli do Komendy Powiatowej Policji w Działdowie. Badanie stanu trzeźwości 57-latka wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w jego organizmie. Został on osadzony w policyjnych pomieszczeniach, celem wytrzeźwienia i złożenia wyjaśnień. Mężczyzna niebawem będzie tłumaczył się przed sądem.

Przypominamy, że oddalenie się przez kierującego z miejsca zdarzenia drogowego jest traktowane jak kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. Sprawcy grożą poważne konsekwencje prawne. Zgodnie z prawem, kto znajdując się w stanie nietrzeźwości, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Wobec sprawcy ww. przestępstwa sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata oraz świadczenie pieniężna na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości minimum 5 tysięcy złotych. Gdy stężenie alkoholu w organizmie sprawcy przekracza 1,5 promila, sąd orzeka przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę lub równowartości pojazdu.

Powrót na górę strony