Niszczenie plakatów wyborczych jest karalne!
Trwają prezentacje i spotkania kandydatów na prezydenta. Jednym z elementów kampanii przedwyborczej jest zamieszczanie plakatów kandydatów na prezydenta. Pamiętajmy, że usuwanie ich lub uszkadzanie stanowi wykroczenie, za które grozi kara aresztu albo grzywny.
Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami i w przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej plakatów oraz innych materiałów wyborczych, które podlegają prawnej ochronie.
Policjanci przypominają:
Zgodnie z art. 67§1 kodeksu wykroczeń, kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, podlega karze aresztu albo grzywnie (sąd może nałożyć grzywnę w wysokości do 5000 zł, a mandat nałożony przez policjanta za to wykroczenie może wynieść 500 zł).
Należy również zaznaczyć, że zgodnie z art. 110 Kodeksu wyborczego występują ograniczenia związane z rozpowszechnianiem materiałów wyborczych. Zakaz agitacji wyborczej dotyczy m.in. terenów szkół, budynków lokali wyborczych, urzędów administracji rządowej i samorządu terytorialnego, sądów, czy jednostek wojskowych.
Mogą być one umieszczane na:
- ścianach budynków,
- przystankach komunikacji publicznej,
- tablicach i słupach ogłoszeniowych,
- ogrodzeniach,
- latarniach,
- urządzeniach energetycznych i telekomunikacyjnych
- wyłącznie po uzyskaniu zgody zarządcy lub właściciela tych obiektów.
Plakaty wyborcze muszą być umieszczone w taki sposób, by można je było usunąć bez powodowania szkód.
Ustawianie własnych urządzeń ogłoszeniowych w celu prowadzenia kampanii wyborczej nie może naruszać obowiązujących przepisów porządkowych.
Złamanie tych zasad stanowi wykroczenie (art. 495 §1 pkt 1 kodeksu wyborczego) i grozi za to grzywna do 5000 zł. Sąd orzeka także przepadek przedmiotów, które służyły lub były przeznaczone do popełnienia wykroczenia, lub nawiązkę w wysokości do 1500 złotych.