Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stracił 13000 złotych podając kody BLIK

Mieszkaniec powiatu działdowskiego wystawił na sprzedaż kanapę w Internecie. Zainteresowana kupnem osoba poprosiła go o wygenerowanie i podanie kodu BLIK, celem potwierdzenia wpłaty pieniędzy. Mężczyzna poprzez dwukrotne podanie kodu, stracił 13000 złotych.

W środę (13.11.2024 r.) do Komendy Powiatowej Policji w Działdowie zgłosił się 44-letni mieszkaniec powiatu działdowskiego i złożył zawiadomienie o popełnionym na jego szkodę przestępstwie. Mężczyzna padł ofiarą oszustwa na BLIK. Wystawił w Internecie na sprzedaż kanapę. Osoba zainteresowana zakupem mebla, poprosiła mężczyznę o wygenerowanie i podanie kodu BLIK, celem rzekomego potwierdzenia wpłaty pieniędzy na jego konto za zakupioną kanapę. Wprowadzony w błąd, operację tą sprzedający powtórzył dwukrotnie, w wyniku czego z jego konta zostały wypłacone pieniądze w łącznej kwocie 13000 złotych.

Policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem płatności mobilnych. Oszustwa na BLIK to nadal popularna metoda wśród przestępców internetowych. Oszustwo na BLIK polega na wyłudzeniu kodu do płatności, najczęściej  z wykorzystaniem komunikatorów, bądź kont w serwisach społecznościowych.

Coraz częściej metoda ta jest wykorzystywana podczas transakcji na sprzedażowych portalach internetowych. Z osobą wystawiającą produkty na sprzedaż kontaktuje się potencjalny kupiec, który twierdząc, że chce dokonać przelewu pieniędzy na konto sprzedającego, prosi go o wygenerowanie i podanie kodu BLIK, w celu potwierdzenia rzekomej wpłaty pieniędzy. Gdy osoba sprzedająca poda kod „kupcowi”, zamiast wpłaty z jej konta znikają pieniądze.

Apelujemy! Każdą transakcję internetową realizuj samodzielnie, wchodząc na stronę swojego banku lub poprzez aplikację mobilną. Dotyczy to także potwierdzenia wpływu pieniędzy na twoje konto. Chcąc potwierdzić wpłatę od innej osoby, zaloguj się samodzielnie na swoje konto i sprawdź, czy na koncie znajduje się właściwa kwota.

Pamiętaj, kod BLIK służy do autoryzacji transakcji, ale tych realizowanych przez ciebie, a nie przez inne osoby. Dlatego, jeśli na portalu sprzedażowym użytkownik prosi cię o podanie mu kodu BLIK, to najprawdopodobniej użyje go do wypłaty pieniędzy z twojego konta w bankomacie lub do zakupów w Internecie. Nigdy nie przekazuj kodu BLIK rzekomemu kupującemu, bo nie wiesz, kto tak naprawdę jest po drugiej stronie i w jakim celu wykorzysta podany przez Ciebie kod BLIK.

Chcąc szybko sprzedać wystawiony na sprzedaż towar, pamiętaj o zachowaniu ostrożności. Jeżeli komuś zależy na zakupie, poproś o wpłatę pieniędzy na podane przez siebie konto lub numer telefonu. Uczciwy kupiec nie powinien mieć zastrzeżeń do takiej formy transakcji. To nie ty masz potwierdzić wpłatę kodem BLIK, tylko wpłacający, który realizuje tę transakcję. Nie kieruj się szybkim zyskiem, bo zamiast zarobić, możesz stracić swoje oszczędności.

Jeżeli padłeś ofiarą przestępstwa wyłudzenia na BLIK, albo innej dowolnej metody (np. podesłany link do realizacji płatności przekierowujący na stronę banku), to niezwłocznie zgłoś sprawę do swojego banki i na policję. Czytaj dokładnie komunikaty, które otrzymujesz. Wiele instytucji, banków czy portali internetowych przestrzega przed wyłudzaniem pieniędzy przez cyberoszustów.

Powrót na górę strony