Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sezon grzewczy. Zadbaj o sprawność urządzeń grzewczych i przewodów kominowych

Sezon grzewczy w pełni. Zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych! Tlenek węgla, czyli czad, jest bezwonny i bezsmakowy, więc bardzo trudno go wykryć i może zabić w każdym momencie. Dlatego, aby zapobiec tragedii, warto zainwestować w nowoczesny system ogrzewania oraz wentylacji swojego mieszkania, budynku. Pamiętajmy także o regularnym przeprowadzaniu kontroli technicznych przewodów kominowych, instalacji gazowych oraz pieców, które służą do ogrzewania pomieszczeń.

Lekceważenie złego stanu technicznego urządzeń grzewczych to prosta droga do tragedii. Zagrożenie pożarowe i ryzyko zatrucia czadem nie bez powodu wzrasta w okresie jesienno-zimowym. Dlatego, apelujemy by nie zatykać przewodów wentylacyjnych i dbać o drożność przewodów kominowych. Niedostateczna wymiana powietrza w pomieszczeniu może spowodować zatrucie tym związkiem chemicznym, który w zależności od stężenia może doprowadzić do zatrucia organizmu. Objawy zatrucia czadem to m.in. bóle i zawroty głowy, zmęczenie, senność, duszności i trudności z oddychaniem oraz nudności. W takich wypadkach najważniejsza jest szybkość reakcji – przetransportowanie poszkodowanego w bezpieczne miejsce z dostępem do czystego powietrza, rozluźnienie ubrania i wezwanie służb ratunkowych. Należy także w ciągu dnia kilka razy wywietrzyć mieszkanie.

Bardzo ważne jest abyśmy zawsze przed sezonem grzewczym poddali kontroli urządzenia, którymi ogrzewamy mieszkanie. Do sprawdzenia pieca gazowego oraz instalacji gazowej należy wezwać specjalistę. To samo dotyczy przeglądu przez kominiarza  czy w kominach spalinowych, dymowych i wentylacyjnych jest dostateczny ciąg powietrza i czy spaliny nie wracają do naszego mieszkania.

Jeżeli nie mamy specjalistycznych uprawnień, nie wykonujmy samodzielnych przeróbek oraz napraw urządzeń grzewczych. Prace konserwacyjne powinien wykonać specjalista z odpowiednimi uprawnieniami. Nie używajmy także urządzeń, które nie posiadają atestu.

Pamiętajmy, aby nie pozostawiać bez opieki włączonych sprzętów tj. kuchenki gazowej, czy też piekarnika. Pilnujmy dzieci, aby nie bawiły się pokrętłami w tych urządzeniach.

Warto także zainstalować czujniki tlenku węgla. Ważne jest, aby regularnie wietrzyć pomieszczenia, pamiętać o mikrowentylacji (szczeliny w oknach i drzwiach) i pod żadnym pozorem nie zasłaniać kratek wentylacyjnych.

W przypadku gorszego samopoczucia wywołanego prawdopodobnym podtruciem tlenkiem węgla niezwłocznie udajmy się do lekarza.

Pamiętajmy także o zagrożeniach związanych z paleniem w piecach nieodpowiednimi materiałami. Spalanie śmieci jest nie tylko groźne dla środowiska, ale także może poskutkować mandatem.

Powrót na górę strony