Rozmowy policjantek o odpowiedzialności nieletnich z młodzieżą z ZSZ nr 1 w Działdowie
Demoralizacja, czyny karalne, odpowiedzialność prawna nieletnich czy cyberprzemoc to tematy, które poruszały policjantki z działdowskiej komendy podczas spotkania z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Działdowie.
Młode osoby, opuszczające mury szkoły podstawowej często zapominają, że wkraczają w wiek, który wymaga od nich większej odpowiedzialności. Szkoła średnia i związane w tym czasie osiągnięcie wieku pełnoletności, to idealny moment na rozmowę o odpowiedzialności tych osób za swoje czyny.
Niejednokrotnie dopiero podczas tych spotkań młodzież uświadamia sobie, co oznacza termin demoralizacja, co to są czyny karalne i co się z tym wiąże od strony prawnej. Spotkania z uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Działdowie odbywały się w ciągu trzech kolejnych poniedziałków października. Podczas rozmów z policjantkami młodzież zapoznała się z przepisami dotyczącymi odpowiedzialności osób nieletnich w myśl Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Uczniowie przypomnieli sobie terminy demoralizacja i czyny karalne oraz jakie środki wychowawcze stosuje sąd wobec nieletnich. Policjantka ds. nieletnich wskazała na najczęściej popełniane czyny niezgodne z prawem przez osoby nieletnie, także te dziejące się w wirtualnej przestrzeni i na portalach społecznościowych czy za pomocą komunikatorów internetowych. Uczestników spotkań uczulono na zagrożenia związane z podróżowaniem komunikacją publiczną, w tym dotyczące bagażu czy kontaktu z osobami obcymi. Szczególną uwagę zwrócono na przestrzeganie przepisów brd podczas jazdy rowerem, hulajnogą czy innym rodzajem jednośladów. Policjantki apelowały również o noszenie elementów odblaskowych i dbanie o swoje bezpieczeństwo na drodze.