Bezpieczny domek letniskowy, bezpieczny działkowicz
Na obrzeżach miast w wielu miejscowościach mieszkańcy odpoczywają na działkach, w ogródkach działkowych korzystając ze świeżego powietrza. Na działkach w domkach letniskowych trzymają wartościowe przedmioty i najczęściej słabo zabezpieczają swoje mienie.
Wyjeżdżając z domku letniskowego lub działki:
- Zabierz ze sobą wartościowe przedmioty.
- Pozostawione rzeczy oznakuj w miejscach sobie znanych, a o ile jest to możliwe wykonaj zdjęcia fotograficzne tych rzeczy
- Spisz numery fabryczne takich rzeczy jak : pompa, silnik, hydrofor, sprzęt RTV itp... Numery tych rzeczy trzymaj w miejscu zamieszkania.
- Jeśli jest to możliwe nie zasłaniaj okien, niech złodziej widzi, że w domku nie ma rzeczy wartościowych.
- Napisz na desce lub kawałku blachy aktualny nr działki rekreacyjnej zgodny z wykazem geodezyjnym i umieść go w widocznym miejscu.
- Ubezpiecz domek. Nie licz na szczęście. Włamanie jest przykrym wstrząsem, a firma ubezpieczeniowa zrekompensuje Ci przynajmniej straty materialne.
- Zabezpiecz domek przy pomocy różnych urządzeń technicznych (kłódki antywłamaniowe, kraty, alarmy itp.).
- Pozostaw aktualny adres zaufanemu, stałemu mieszkańcowi miejscowości, w której masz domek i poproś go, by sprawdzał w miarę możliwości Twoją posesję, opiekował się nią.
- Najlepszym zabezpieczeniem przed włamaniem jest zorganizowanie się działkowiczów i wynajęcie dozorców, bądź firmy ochroniarskiej.
Gdy przyjedziesz do domku poza sezonem:
- Nie wchodź od razu do wewnątrz. Obejdź domek dookoła, sprawdź czy nie zostało dokonane włamanie.
- Jeśli masz czas, to obejrzyj domki w sąsiedztwie, szczególnie znanych Ci osób.
- Zwracaj uwagę na przygodnie spotkane osoby poruszające się po terenach letniskowych. Zapisz numery rejestracyjne ich pojazdów, zapamiętaj rysopisy, powiadom Policję. Pomożesz sobie i innym.
- Do wszelkich prac na działce, których nie możesz wykonać sam, dobieraj ludzi pewnych i sprawdzonych. Decydując się na fachowca, dokonaj najpierw rozpoznania, kto to jest.
Widząc włamanie do domku letniskowego
- nie wchodź do wnętrza
- nie sprzątaj
- nie naprawiaj uszkodzeń
- staraj się jak najmniej dotykać przedmiotów
- powiadom Policję
- nie zacieraj śladów na zewnątrz domku
Jeśli domek nie jest Twój :
- nie wchodź do wnętrza
- jeżeli znasz właściciela, powiadom go jak najszybciej
- powiadom Policję
Przy zawiadomieniu o przestępstwie i czynnościach procesowych musi być właściciel lub osoba przez niego upoważniona, która będzie wiedziała, co zginęło. Zaoszczędzi to czasu Tobie i Policji