Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny domek letniskowy, bezpieczny działkowicz

Na obrzeżach miast w wielu miejscowościach mieszkańcy odpoczywają na działkach, w ogródkach działkowych korzystając ze świeżego powietrza. Na działkach w domkach letniskowych trzymają wartościowe przedmioty i najczęściej słabo zabezpieczają swoje mienie.

Wyjeżdżając z domku letniskowego lub działki:

  1. Zabierz ze sobą wartościowe przedmioty.
  2. Pozostawione rzeczy oznakuj w miejscach sobie znanych, a o ile jest to możliwe wykonaj zdjęcia fotograficzne tych rzeczy
  3. Spisz numery fabryczne takich rzeczy jak : pompa, silnik, hydrofor, sprzęt RTV itp... Numery tych rzeczy trzymaj w miejscu zamieszkania.
  4. Jeśli jest to możliwe nie zasłaniaj okien, niech złodziej widzi, że w domku nie ma rzeczy wartościowych.
  5. Napisz na desce lub kawałku blachy aktualny nr działki rekreacyjnej zgodny z wykazem geodezyjnym i umieść go w widocznym miejscu.
  6. Ubezpiecz domek. Nie licz na szczęście. Włamanie jest przykrym wstrząsem, a firma ubezpieczeniowa zrekompensuje Ci przynajmniej straty materialne.
  7. Zabezpiecz domek przy pomocy różnych urządzeń technicznych (kłódki antywłamaniowe, kraty, alarmy itp.).
  8. Pozostaw aktualny adres zaufanemu, stałemu mieszkańcowi miejscowości, w której masz domek i poproś go, by sprawdzał w miarę możliwości Twoją posesję, opiekował się nią.
  9. Najlepszym zabezpieczeniem przed włamaniem jest zorganizowanie się działkowiczów i wynajęcie dozorców, bądź firmy ochroniarskiej.

Gdy przyjedziesz do domku poza sezonem:

  1. Nie wchodź od razu do wewnątrz. Obejdź domek dookoła, sprawdź czy nie zostało dokonane włamanie.
  2. Jeśli masz czas, to obejrzyj domki w sąsiedztwie, szczególnie znanych Ci osób.
  3. Zwracaj uwagę na przygodnie spotkane osoby poruszające się po terenach letniskowych. Zapisz numery rejestracyjne ich pojazdów, zapamiętaj rysopisy, powiadom Policję. Pomożesz sobie i innym.
  4. Do wszelkich prac na działce, których nie możesz wykonać sam, dobieraj ludzi pewnych i sprawdzonych. Decydując się na fachowca, dokonaj najpierw rozpoznania, kto to jest.

Widząc włamanie do domku letniskowego

  1. nie wchodź do wnętrza
  2. nie sprzątaj
  3. nie naprawiaj uszkodzeń
  4. staraj się jak najmniej dotykać przedmiotów
  5. powiadom Policję
  6. nie zacieraj śladów na zewnątrz domku

Jeśli domek nie jest Twój :

  1. nie wchodź do wnętrza
  2. jeżeli znasz właściciela, powiadom go jak najszybciej
  3. powiadom Policję

Przy zawiadomieniu o przestępstwie i czynnościach procesowych musi być właściciel lub osoba przez niego upoważniona, która będzie wiedziała, co zginęło. Zaoszczędzi to czasu Tobie i Policji

Powrót na górę strony