Oszustwa internetowe – bądź czujny
Internet to bogactwo informacji, wszelkiego rodzaju wiadomości na różne tematy, okazji, ale i zagrożeń. Oszuści chętnie korzystają z tego narzędzia, by czerpać „zyski” zarzucając sieci na nieświadomych użytkowników internetu. Najczęściej ofiarami oszustów padają osoby dokonujące zakupów przez internet lub realizujące płatności za pomocą BLIK-a.
W czwartek (29.06.2023 r.) do Komendy Powiatowej Policji w Działdowie zgłosiła się 27-latka,która została oszukana na internetowym portalu sprzedażowym. Kobieta chciała zakupić bujaczek dziecięcy. Skontaktowała się ze sprzedającym, dokonała wpłaty pieniędzy na wskazane konto, po czym oferta zniknęła a kontakt ze sprzedającym urwał się. Pokrzywdzona straciła prawie 300 złotych.
Z kolei policjanci z Lidzbarka otrzymali zawiadomienie od innej mieszkanki powiatu działdowskiego, która padła ofiarą oszustwa na portalu społecznościowym. Kobieta otrzymała wiadomość w komunikatorze internetowym od znajomego z portalu społecznościowego z prośbą o przesłanie pieniędzy za pomocą BLIK-a. Wierząc, że pomaga koledze przesłała pieniądze. Okazało się, że to nie on potrzebował wsparcia finansowego, a oszust podszywający się pod niego. Kobieta straciła 500 złotych.
Przestępcy wykorzystują anonimowość Internetu i coraz częściej żerują na braku ostrożności ze strony kupujących. Handel w sieci rozwija się bardzo szybko. Głównym czynnikiem, który powoduje, że decydujemy się na tę formę zawierania transakcji jest duży wybór ofert i konkurencyjne ceny produktów. Jednak w tej całej euforii nie zapomnijmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zawsze sprawdzajmy sprzedawcę i czytajmy opinie o nim. Warto wybierać oferty z płatnością „za pobraniem”, nawet jeśli mielibyśmy nieco więcej zapłacić za towar. Mamy wtedy większą gwarancję, że zakupiony towar do nas dotrze, a my nie stracimy pieniędzy.
Pamiętaj!
Oszustwa na BLIK to jedna z częściej spotykanych metod przestępców w ostatnim czasie. Oszustwo na BLIK polega na wyłudzeniu kodu do płatności, najczęściej z wykorzystaniem komunikatorów, bądź kont w serwisach społecznościowych. Z potencjalną ofiarą kontaktuje się cyberprzestępca i podszywając się pod członka rodziny lub znajomego prosi o pilną pożyczkę. Nie jest to kradzież danych osobowych, tylko raczej kradzież tożsamości. Aby zrealizować swój cel namawia do wygenerowania kodu płatności telefonem, a następnie przesłania go „znajomemu”.
NIE PODAWAJ kodu BLIK drogą elektroniczną nikomu, kto do ciebie napisze lub zadzwoni przez komunikator czy portal społecznościowy. Nigdy nie wiesz, kto jest po drugiej stronie.
Każdą prośbę o udostępnienie kodu BLIK przez znajomych czy rodzinę potwierdź dzwoniąc do tej osoby. Nie udostępniaj kodu nim nie upewnisz się, że pomagasz właściwej osobie.
Jeżeli padłeś ofiarą przestępstwa internetowego w postaci wyłudzenia pieniędzy albo innej dowolnej metody, to niezwłocznie zgłoś sprawę na policję. Czytaj dokładnie komunikaty, które otrzymujesz i uważaj w co klikasz. Wiele instytucji, banków czy portali internetowych przestrzega przed wyłudzaniem pieniędzy przez cyberoszustów.