Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rowerzysta a przejście dla pieszych

Każdy rowerzysta musi pamiętać, że obowiązują go przepisy ruchu drogowego. Z artykułu 26 Kodeksu Drogowego wynika jasno, że rowerzyście, jako osobie kierującej pojazdem, nie wolno jechać po przejściu dla pieszych. Przed przejściem dla pieszych należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez zebrę.

Przepisy wyraźnie wskazują, że rowerzysta nie może przejeżdżać po pasach. Powinien przed przejściem dla pieszych zsiąść z roweru, a następnie przeprowadzić go przez "zebrę".

Każdy rowerzysta musi pamiętać, że obowiązują go przepisy ruchu drogowego. Z artykułu 26 Kodeksu Drogowego wynika jasno, że rowerzyście, jako osobie kierującej pojazdem, nie wolno jechać po przejściu dla pieszych. Przed przejściem dla pieszych należy zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez zebrę.

Za przejechanie na rowerze przez przejście dla pieszych grozi mandat. W taryfikatorze mandatów znajdziemy zapis, który mówi, że za jazdę innym pojazdem niż pojazd silnikowy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych przewidziana została kara w wysokości od 50 do 100 zł.

Pamiętajmy, że stosowanie się do  przepisów drogowych nie służy tylko temu, by uniknąć mandatu. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego. Koszt mandatu jest niczym w porównaniu z konsekwencjami zdrowotnymi, psychicznymi i prawnymi wynikającymi ze zdarzenia drogowego spowodowanego przez rowerzystę. Zsiadanie z roweru przed przejściem dla pieszych jest również dobrym przykładem dla innych miłośników jednośladów, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, które najlepiej uczą się obserwując innych. Dawanie dzieciom niewłaściwego przykładu, to szybka droga do nabierania złych nawyków.

Kiedy jazda rowerem przez przejście dla pieszych jest dozwolona?

Wraz ze wzrostem liczby ścieżek rowerowych w miastach, wzrasta również liczba przejazdów dla rowerów.

Jest to specjalnie wyznaczony pas znajdujący się tuż obok przejścia dla pieszych, który pozwala rowerzystom na swobodny przejazd bez schodzenia z rowerów. Kierujacy rowerem nie ma wóczas obowiązku zsiadania z roweru.Trzeba jednak pamiętać, że nie zwalnia to rowerzysty z obowiązku zachowania ostrożności i upewnienia się czy na pewno bezpiecznie może przekroczyć jezdnię.

Obowiązek zsiadania z roweru nie dotyczy również dzieci do 10. roku życia oraz ich opiekunów jadących na rowerze. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rowerzysta to osoba mająca co najmniej 10 lat. Dlatego dziecko jadące na rowerze przed przekroczeniem tej granicy wieku jest uznawane za pieszego. Z tego powodu najmłodsi kierowcy jednośladów nie powinni poruszać się po ścieżkach rowerowych, tylko korzystać z chodnika.

Wyjątki

W prawie o ruchu drogowym znajdziemy wyjątki od zakazów, które pozwalają rowerzystom korzystać z chodnika. Pierwszy dotyczy rowerzysty, który jest opiekunem dziecka jadącego na rowerze. Pod warunkiem, że dziecko nie ukończyło 10. roku życia.

Drugi wyjątek dotyczy sytuacji, gdy minimalna szerokość chodnika wynosi nie mniej niż 2 m, a do tego znajduje się przy drodze, po której można jechać z prędkością większą niż 50 km/h. Ponadto w tym miejscu nie są wydzielone drogi rowerowe ani osobny pas ruchu.

Trzecim wyjątkiem jest sytuacja, gdy warunki pogodowe stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla rowerzystów jadących po drodze (np. śnieg, silny wiatr, ulewy, gołoledź, gęsta mgła). Kierujący rowerem po drodze dla pieszych i chodniku powinien jechać powoli i zachować szczególną ostrożność. Oprócz tego jest zobowiązany do ustępowania miejsca wszystkim pieszym.

Obowiązek jazdy po ścieżce/drodze dla rowerów

Rowerzysta jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów i drogi pieszo-rowerowej oraz pasa ruchu dla rowerów, jeśli prowadzą one w kierunku, w którym jedzie lub zamierza skręcić.

Należy przy tym pamiętać, że w sytuacji jazdy po drodze pieszo-rowerowej, rowerzysta musi ustępować miejsca pieszym.

Oznaczone są one takimi znakami:

Zank C-13 i C-16


Jeśli droga dla rowerów oddzielona jest od drogi dla pieszych pionowo, wówczas rowerzyści poruszają się po stronie wskazanej na znaku. W drugim przypadku, gdy drogi te są oddzielone poziomo piesi i rowerzyści poruszają się całą szerokością, przy czym piesi mają pierwszeństwo przed rowerzystami.

Gdy ścieżka rowerowa nagle się kończy, należy pamiętać, że nie można wjechać na chodnik. W takiej sytuacji rowerzysta jest zobowiązany do poruszania się jezdnią.

Warto jednak pamiętać, że jazda rowerem po ulicy, gdy obok jest ścieżka rowerowa grozi otrzymaniem mandatu w wysokości 50 zł. Ryzyko przypadkowego potrącenia w trakcie poruszania się rowerem po ulicy jest wyższe niż w momencie poruszania się po osobnym pasie. Jeżeli tylko zaczyna się wyznaczona droga dla rowerów, wówczas należy na nią jak najszybciej wjechać.

Kodeks drogowy dla rowerzystów jasno określa tę sytuację i nie ma żadnego powodu, dla którego miałby on nie stosować się do tych wytycznych. Zasady, które obowiązują rowerzystów powinny być bezwzględnie przestrzegane, wówczas ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń drogowych z pewnością będzie mniejsze. 

Powrót na górę strony