Bezpieczeństwo w jednostkach oświatowych – policjanci prelegentami szkolenia z ramienia Kuratorium Oświaty dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych z powiatu działdowskiego
W szkoleniu zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie uczestniczyli dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z terenu powiatu działdowskiego. Wśród prelegentów wystąpiły policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Działdowie i Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Działdowie. Otwarcia szkolenia dokonał pan Mariusz Rydzio Zastępca Dyrektora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
Szkolenie odbyło się w środę (26.04.2023 r.) w auli Centrum Szkolenia Ustawicznego DAR przy ulicy Polnej w Działdowie.
Agresja i przemoc rówiesnicza stanowią niemały problem, zarówno na terenie szkół, jak i w czasie pozalekcyjnym. Najczęściej do sytuacji konfliktowych z przejawem agresji dochodzi w czasie, gdy dzieci przebywają bez nadzoru dorosłych lub w szkole podczas przerw, gdy oko nauczyciela skupione jest na większej liczbie uczniów i nie zawsze są oni w stanie zauważyć wszystkie zaistniałe w tym czasie sytuacje między uczniami. Coraz częściej ta przemoc przenoszona jest do świata wirtualnego i niejednokrotnie z formy fizycznej przeradza się w przemoc psychiczną, w tym hejt i mowę nienawiści.
Podczas swojego przemówienia policjantka ds. nieletnich i patologii omówiła sprawy dotyczące nieletnich, które najczęściej wpływają do działdowskiej policji i jednostek podległych. Wskazała najczęściej popełniane przez osoby nieletnie czyny karalne i zachowania świadczące o ich demoralizacji. Funkcjonariuszka podkreślała również współpracę dyrektorów, pedagogów i nauczycieli ze szkół powiatu działdowskiego pod kątem eliminowania i zapobiegania sytuacjom konfliktowym między uczniami, które pojawiają się w szkołach.
Policjantka ds. prasowo-informacyjnych i profilaktyki podczas prezentacji przedstawiła zmiany w przepisach ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich, która weszła w życie 9 czerwca 2022 roku, a która wyparła funkcjonująca od lat ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich z 1982 roku. Wskazała również na nowe uprawnienia dyrektorów szkół w zakresie stosowania środków oddziaływania wychowawczego w stosunku do ucznia, który wykazuje przejawy demoralizacji lub dopuścił się czynu karalnego na terenie szkoły lub w związku z realizacją obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki.
Ponadto policjantki zwróciły uwagę na problem cyberprzemocy wśród uczniów szkół, zarówno podstawowych, jak i ponadpodstawowych oraz zakładania kont na portalach społecznościowych przez osoby poniżej 13 roku życia, za przyzwoleniem rodziców/opiekunów prawnych uczniów.
Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się również, jakie są konsekwencje i jaka odpowiedzialność ciąży na nieletnich łamiących prawo i ich rodzicach/opiekunach oraz jakie środki wychowawcze wobec nieletnich stosuje sąd.