Jak postępować, by nie wpaść w konflikt z prawem – rozmowy z młodzieżą o odpowiedzialności osób nieletnich, zagrożeniach w sieci i przeciwdziałaniu przemocy
Uczniowie Zespołu Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku uczestniczyli w spotkaniach z policjantkami z Komendy Powiatowej Policji w Działdowie. Tematyka spotkań dotyczyła zagrożeń związanych z zażywaniem substancji zabronionych, właściwych zachowań w świecie wirtualnym i względem innych oraz konsekwencji prawnych za popełnione czyny karalne wobec osób nieletnich.
Podczas spotkań policjantek z młodzieżą klas pierwszych branżowych i technikum z Zespołu Szkół im. Króla Władysława Jagiełły w Lidzbarku poruszono zagadnienia związane z odpowiedzialnością osób nieletnich w związku z demoralizacją i czynami karalnymi popełnianymi przez te osoby. Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia związane z eksperymentowaniem ze środkami psychoaktywnymi, papierosami i innymi używkami, które stanowią przejaw demoralizacji osób nieletnich. Policjantka ds. nieletnich i patologii zwróciła uwagę na cyberprzemoc i niewłaściwe zachowania w sieci, w tym mowę nienawiści i hejt, wskazując na możliwe niepożądane skutki tych zachowań. Funkcjonariuszki apelowały do młodzieży o reagowanie na przemoc, jeśli są jej świadkami i zgłaszanie niepokojących zachowań innych uczniów wychowawcom, pedagogom, rodzicom lub innym zaufanym osobom celem zapobiegania niebezpiecznym sytuacjom i ich niepożądanym skutkom. Uczniowie dowiedzieli się również jakie środki wychowawcze stosuje sąd wobec nieletnich i jakie konsekwencje dla przyszłych wyborów życiowych, dotyczących np. starania się o pracę, mogą mieć błędy popełnione za młodu, gdy się wchodzi w konflikt z prawem.
Ponadto, uczestnikom spotkań przypomniano przepisy bezpieczeństwa w ruchu drogowym z uwagą na wymagania dotyczące poruszania się jednośladami, w tym motorowerami i hulajnogami elektrycznymi.