Działdowo: Podsumowanie działań „Prędkość” KPP Działdowo
Jak wynika z policyjnych statystyk główną przyczyną wypadków drogowych jest nadmierna prędkość. Zaostrzenie przepisów w tym zakresie ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drodze. W świetle nowych zasad kierujący, którzy w obszarze zabudowanym będą poruszali się pojazdem z prędkością przekraczająca dozwoloną o ponad 50 km/h stracą prawo jazdy. W trakcie wczorajszych działań „ Prędkość” funkcjonariusze główny nacisk kładli właśnie na ten obszar zagrożenia.
Działania zostały przeprowadzone 18 maja 2015r. na terenie działania KPP Działdowo.
W działaniach wzięło udział 8 policjantów RD.
Skontrolowano 29 pojazdów.
Nałożono 21 mandatów karnych.
Liczba użytych RMD - 3
Liczba użytych videorejestratorów - 2
Nie zatrzymano żadnego prawa jazdy w związku z przekroczeniem prędkości o więcej niż 50km/h w obszarze zabudowanym.
Przeprowadzone w naszym powiecie działania wskazują, że mimo nagłośnionych w mediach zmian w przepisach dla uczestników ruchu drogowego, a obowiązujących od 18 maja br. oraz prowadzonych działań ogólnopolskich z tym związanych nadal kierowcy nie przestrzegają zasad dotyczących obowiązujących prędkości w terenie zabudowanym. Na kierujących nałożono w sumie 21 mandatów karnych, wszystkie dotyczyły przekroczenia dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym.
Wczorajszy rekordzista przekroczył prędkość o 47 km/ h w obszarze zabudowanym. Co ciekawe, kierujący vw golfem kilka dni wcześniej otrzymał mandat karny, również za przekroczenie dozwolonej prędkości. W sumie, w tak krótkim czasie zapracował sobie na 12 punktów i dwa mandaty karne na kwotę 500zł.
Miejmy nadzieję, że przeprowadzane tego typu działania prewencyjne oraz wprowadzone zmiany i zaostrzenia karne dot. przepisów ruchu drogowego poskutkują respektowaniem obowiązujących zasad i norm w tym zakresie przez uczestników ruchu drogowego, a zwłaszcza kierujących pojazdami.
Przypominamy!
Za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym ponad 50km/h stracisz prawo jazdy.
W ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy, tj. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h) oraz przewożenia nadmiernej liczby osób. Ujawnienie takiego czynu będzie skutkowało zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące. Starosta wyda powyższą decyzję niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Zgodnie z nowymi przepisami, podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego informują właściwego starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z powyższych czynów. Na podstawie tej informacji starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności oraz zobowiązując kierowcę do zwrotu prawa jazdy, o ile dokument ten nie został wcześniej zatrzymany. Trzymiesięczny okres, na jaki zatrzymywane będzie prawo jazdy, zacznie biec od daty jego faktycznego zatrzymania przez policjanta, a jeżeli czynność ta nie miała miejsca, dopiero od momentu jego zwrotu do właściwego organu (starosty).
Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.