Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy telefon, zagrożone oszczędności – spotkanie policjantek z seniorami

„Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności” to temat kampanii skierowanej do seniorów. Głównym celem projektu jest zapobieganie i zwalczanie przestępczości oraz wspieranie ofiar właśnie tej kategorii wiekowej, ponieważ w przypadku oszustw „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”, to właśnie ta grupa społeczna jest najbardziej narażona na ich skutki.

Najbardziej narażoną grupą społeczną na utratę oszczędności są seniorzy. W dużej mierze wynika to z tego, że często osoby te zamieszkują samotnie, nie mają częstego kontaktu ze swoimi najbliższymi, więc nie mają bezpośredniej możliwości zweryfikowania informacji otrzymanych przez telefon. Seniorzy przez to, że kierują się ufnością wobec innych i na ogół dużą wrażliwością i empatią, często podejmują pochopne decyzje, nie zastanawiając się nad ich ewentualnymi konsekwencjami.

Policjanci prowadzą działania mające uświadomić osoby w starszym wieku, ale także ich bliskich i znajomych w zakresie przestępczej działalności oszustów metodą „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”. Funkcjonariuszki gościły w miniony czwartek (15.09.2022 r.) w „Klubie Senior +” w Działdowie i rozmawiały z seniorami o zagrożeniach, na jakie najbardziej narażone są osoby w wieku starszym. Seniorzy zapoznali się z mechanizmem działania sprawców i chwytami, jakie stosują dzwoniąc do swoich ofiar. Mogli również  wysłuchać autentycznej rozmowy oszusta podszywającego się pod pracownika banku, który próbował wyłudzić dane klienta banku namawiając na zainstalowanie konkretnej aplikacji pod pretekstem „zagrożonych środków na koncie” klienta z uwagi na podejrzane transakcje, które prawdopodobnie ktoś wykonywał na jego koncie.

Policjantki apelowały o rozwagę i uczulały na podejrzane sms-y z dopłatą do paczki, do rachunku za gaz czy energię oraz telefony od osób podszywających się pod pracowników banku lub innych instytucji z propozycją zmiany taryfy, operatora danej usługi itp. Ponadto uczulono seniorów na zakupy w internecie, niepodawanie swoich danych osobowych, loginów, haseł do kont i kart bankomatowych.

W ramach prowadzonych przez policję działań pod nazwą „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności” z cyklu POWER ON do rąk seniorów trafiły pakiety zawierające torby materiałowe, akrylowe breloki i kubki ceramiczne z logo akcji a także poczęstunek.

  • pakiety dla seniorów - torby materiałowe, breloki akrylowe i kubki ceramiczne z logo akcji Fałszywy telefon - zagrożone oszc
  • plakat Dzwoni oszust - rozłącz się
  • Policjantka rozmawia z seniorami w ramach akcji Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności
  • seniorzy oglądają materiał filmowy o zagrożeniach w internecie
  • seniorzy w sali Klubu Senior + podczas spotkania z policjantką
  • seniorzy w sali Klubu uczestniczący w spotkaniu z policjantkami nt. Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności
  • seniorzy z Klubu Senior + w Działdowie na sali dziennej w budynku Klubu
  • torby materiałowe, breloki akrylowe i kubki ceramiczne dla seniorów do działań Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności
  • zdjęcie grupowe policjantek z seniorami z Klubu Senior +
Powrót na górę strony