Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działdowo/Płośnica: Zgłoszenie obywatelskie udaremniło zamiar jazdy samochodem nietrzeźwemu

Dzięki wzorowej postawie mieszkanki gminy Płośnica, Policja zatrzymała nietrzeźwego mieszkańca tej gminy, który zamierzał wsiąść za kierownicę po alkoholu.

Kobieta wczoraj ok. godz. 18:30 zadzwoniła na policję prosząc o pomoc. Według jej relacji na podwórku miał znajdować się jej wujek, który prawdopodobnie jest pod działaniem alkoholu i chce odjechać swoim autem. W obawie, że to zrobi zabrała mu kluczyki od samochodu. Policjanci pojechali pod wskazany adres, gdzie zastali zgłaszającą, jej matkę i mężczyznę, od którego wyczuwalna była woń alkoholu. Na podwórku natomiast stał samochód osobowy należący do ww. mężczyzny. Z rozmowy z nimi wynikało, że 66-latek miał zamiar wsiąść do auta i odjechać. Przeprowadzone przez mundurowych badanie stanu trzeźwości mieszkańca gminy Płośnica wykazało prawie 2,5 promila alkoholu w jego organizmie.

Policja prowadzi postępowanie w tej sprawie.

Policja przypomina!

Podstawę odpowiedzialności za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości stanowi art. 178a kk.

Art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Należy podkreślić, że odpowiedzialność za ten czyn może ponosić nie tylko osoba kierująca pojazdem, ale również współsprawca, podżegacz lub pomocnik. Pasażer lub każda inna osoba zachęcając lub godząc się na picie alkoholu przez kierowcę, a następnie dopuszczając go do prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, popełnia przestępstwo w formie podżegania lub pomocnictwa do art. 178a.

Przestępstwo opisane w § 1 może być popełnione w każdym miejscu, w którym odbywa się ruch pojazdów. Nie musi więc to być droga publiczna.

Kara

Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Oprócz tego sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych określonego rodzaju na okres od 1 roku do lat 10. Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowodował wypadek, w którym są zabici lub ranni sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Oprócz powyższego sąd orzeka, również świadczenie pieniężne na rzecz instytucji lub organizacji społecznej zajmujących się pomocą ofiarom wypadków drogowych.

Ponadto w przypadku zawieszenia wykonania orzeczonej kary pozbawienia bądź ograniczenia wolności, istnieje również możliwość orzeczenia środka karnego przewidzianego w art. 44 § 2 k.k., tj. przepadku pojazdu jako narzędzia służącego do popełnienia przestępstwa.

Prowadzący postępowanie mają również możliwość dokonać zabezpieczenia samochodu, którym porusza się sprawca, na poczet grożących mu majątkowych środków karnych art. 46§1 k.k., art. 47 § 3 k.k. i ewentualnie art. 44 § 2 k.k.

Powrót na górę strony