Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W Rybnie debatowali o narkotykach i dopalaczach

„Narkotyki i dopalacze” to temat debaty gminnej, w której udział wzięli m.in. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Działdowie. Debata została zorganizowana w ramach projektu Bezpieczna Gmina Rybno realizowanego ze środków programu Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka, a jej głównym organizatorem był Wójt Gminy Rybno. Gościem specjalnym debaty była psycholog i wykładowca uniwersytecki dr Aleksandra Piotrowska.

Debata odbyła się wczoraj (12.11.2019r.) o godzinie 11.00 w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Rybnie. Debatę rozpoczął Wójt Gminy Rybno, a następnie moderator debaty przedstawił uczestnikom program debaty. Jako pierwsi nt. narkotyków i dopalaczy wypowiedzieli się uczniowie-przedstawiciele pięciu szkół podstawowych z terenu gminy Rybno, którzy zaprezentowali wyniki debat szkolnych o tej samej tematyce. Po nich wystąpił gość specjalny debaty dr Aleksandra Piotrowska, psycholog z wieloletnim doświadczeniem znana z wystąpień w telewizji w różnego rodzaju programach publicystycznych i porannych.

Pani psycholog przedstawiła i omówiła temat „Dojrzewanie jako okres szczególnego zagrożenia uzależnieniami” wskazując na liczne zmiany zachodzące w okresie dojrzewania młodych osób i ich ogromnym wpływie na ich zachowania i decyzje.

Po wystąpieniu gościa specjalnego swoją prelekcję przeprowadzili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Działdowie. Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Działdowie wprowadził uczestników debaty w szczegóły prezentacji i wskazał na zadania i rolę Policji w zakresie działalności edukacyjno-profilaktycznej dotyczącej zapobiegania i przeciwdziałania narkomanii. Policjantka ds. profilaktyki przedstawiła aspekty prawne zadań Policji w obszarze przeciwdziałania narkomanii i omówiła przepisy karne dotycząc osób działających w obszarze przestępczości narkotykowej. Z uwagi na obecność na sali również osób nieletnich policjantka wskazała na przepisy dotyczące ich odpowiedzialności w kontekście przejawów demoralizacji i popełniania czynów karalnych. Uczestnicy debaty obejrzeli spot „Narkotyki i dopalacze zabijają” promujący kampanię edukacyjno-informacyjną Policji w zakresie przeciwdziałania narkomanii i sięgania przez młode osoby po narkotyki i dopalacze.

Na zakończenie wystąpiły Przewodniczące Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Rybnie, które zaprezentowały i omówiły zadania i zakres działania zespołu i komisji oraz wskazały podmioty działające na terenie gminy Rybno udzielające pomocy osobom potrzebującym.

Po wystąpieniach wszyscy udali się na kilkuminutową przerwę i poczęstunek, po których nastąpiła dyskusja wszystkich zebranych o miejscu i roli szkoły jako czynnika chroniącego przed zażywaniem substancji psychoaktywnych, w tym roli nauczyciela i wychowawcy we wzmocnieniu czynników chroniących. Podczas dyskusji udzielono także odpowiedzi na pytanie - Wolontariat rówieśniczy jako czynnik chroniący.

 

Debata została zrealizowana w ramach projektu „Bezpieczna Gmina Rybno - działamy razem!” dofinansowanego z Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020.

 

  • Dyskusja na temat miejsca i roli szkoły jako czynnika chroniącego
  • Gość specjalny debaty o dojrzewaniu jako okresie szczególnego zagrożenia uzależnieniami
  • Gość specjalny debaty o zmianach w okresie dojrzewania i ich wpływie na młodzieńcze decyzje
  • Moderator debaty przedstawia program debaty
  • Policjantka omawia działania Policji w zakresie przeciwdziałania narkomanii
  • Policjantka omawia przepisy karne w obszarze przestepczości narkotykowej
  • Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Działdowie wprowadza w temat prelekcji Policji
  • Policjantka omawia zadania Policji w zakresie przeciwdziałania narkomanii
  • Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Działdowie mówi o temacie debaty w kontekście zadań Policji
Powrót na górę strony