Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Działdowo/Lidzbark: XVII Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej z udziałem policjantów w składzie sędziowskim

W miniony piątek (10.05.2019r.) nad przepięknie położonym nad jeziorem Lidzbarku rozegrano XVII Powiatowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Uczestniczyły w nich 5 - osobowe reprezentacje z 9 szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych z powiatu działdowskiego. Wśród uczestników nie zabrakło również osób niepełnosprawnych z NSPdP z Działdowa.

W corocznie rozgrywanych mistrzostwa pierwszej pomocy przedmedycznej uczestnicy zawodów muszą wykazać się znajomością przepisów i zasad dotyczących ratowania życia w nagłych wypadkach losowych. Biorący udział poddawani są sprawdzianowi wiedzy teoretycznej podczas rozwiązywania testu składającego się z pytań o tematyce udzielania pierwszej pomocy i historii Czerwonego Krzyża. Następnie na przygotowanych 4 stacjach pozorowanych wypadków w różnych punktach miasta następuje praktyczny sprawdzian wiedzy teoretycznej, którą trzeba zastosować w czasie akcji ratunkowej i udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej uczestnikom zdarzeń. Uczestników zmagań na każdej stacji oceniają komisje sędziowskie, w skład, których w tym roku wchodzili policjanci, strażacy, ratownicy medyczni, instruktorzy pierwszej pomocy przedmedycznej PCK i woprowcy.

Policjanci oceniali zawodników w czasie wykonywania przez nich działań ratunkowych na stacji nr 4, gdzie miał miejsce pozorowany wypadek drogowy z udziałem kierującej pojazdem i osoby pieszej. Według założenia kierująca pojazdem podczas manewru cofania nie zauważyła pieszej znajdującej się z tyłu pojazdu i potrąciła ją. Kierująca chcąc sprawdzić, co się stało sama doznaje urazu ramienia i zostaje poszkodowana. W sumie zawodnicy musieli udzielić pomocy trzem osobom poszkodowanym w zdarzeniu, które doznały: urazu biodra i ręki, rany ciętej ramienia i omdlenia. Dodatkowym utrudnieniem były osoby pełniące rolę gapiów, które przeszkadzały członkom drużyn w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym.

Ze wszystkich uczestniczących w Mistrzostwach drużyn najlepiej wypadły:

Kategoria - szkoły podstawowe i klasy gimnazjalne:

I miejsce - Szkoła Podstawowa w Narzymiu

II miejsce - Szkoła Podstawowa – klasy gimnazjalne w Narzymiu

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Koszelewach

Kategoria - szkoły ponadpodstawowe:

I miejsce - Zespół Szkół w Iłowie-Osadzie

II miejsce - Zespół Szkół na ul. Grunwaldzkiej w Działdowie

III miejsce - Zespół Szkół w Rybnie.

Na zakończenie dla wszystkich obecnych na mistrzostwach czekał pyszny posiłek regeneracyjny w postaci smacznych i pożywnych zup pomidorowej i grochówki, słodki poczęstunek, kawa, herbata, woda oraz wspaniałe puchary i upominki ufundowane przez organizatorów mistrzostw Polski Czerwony Krzyż Oddział w Działdowie. Wszystkim uczestnikom mistrzostw pogratulował prezes Zarządu Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Działdowie oraz członkowie działdowskiego PCK. 

Uczestnicy imprezy otrzymali pamiątkowe medale, podziękowania za udział i za zaangażowanie a członkowie poszczególnych komisji sędziowskich za współpracę.

 • Otwarcie XVII Mistrzostw Pierwszej Pomocy Przedmedycznej w Lidzbarku
 • Drużyna z Rybna podczas akcji ratunkowej
 • Drużyna z Zespołu Szkół w Iłowie-Osadzie podczas działania
 • Drużyna z Zespołu Szkół na ul. Grunwaldzkiej w Działdowie podczas udzielania pomocy uczestnikom zdarzenia drogowego
 • Drużyna z NSPdP w Działdowie w czasie akcji ratunkowej
 • Drużyna z Zespołu Szkół w Narzymiu podczas udzielania pierwszej pomocy uczestnikom zdarzenia drogowego
 • Uczestnicy XVII Mistrzostw Pierwszej Pomocy Przedmedycznej w Lidzbarku
 • Drużyna z SP Koszelewy podczas działania
 • SP Koszelewy - zdobywcy III miejsca wśród szkół podstawowych
 • SP Narzym - zdobywcy II miejsca wśród szkół podstawowych
 • SP Narzym - zdobywcy I miejsca wśród szkół podstawowych
 • Zespół Szkół w Rybnie - zdobywcy III miejsca wśród szkół ponadpodstawowych
 • Zespół Szkół na ul. Grunwaldzkiej w Działdowie - zdobywcy II miejsca wśród szkół ponadpodstawowych
 • Zespół Szkół w Iłowie-Osadzie - zdobywcy I miejsca - reprezentanci powiatu działdowskiego na szczeblu wojewódzkim Mistrzostw
 • Drużyna z NSPdP w Działdowie z pamiątkowymi medalami
Ładowanie odtwarzacza...