Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Działdowo/Lidzbark: O zagrożeniach ze strony oszustów z seniorami rozmawiała dzielnicowa z Lidzbarka

Narażenie osób starszych na różnego rodzaju oszustwa jest zapewne większe niż osób w młodym wieku. Seniorzy z uwagi na swój wiek, większą emocjonalność, potrzebę rozmowy z drugim człowiekiem, ale przede wszystkim z uwagi na swój stan zdrowia, osłabienie i wolniejsze reagowanie stają się łatwiejszym celem dla osób dokonujących przestępstw na tej grupie osób. Na co zwracać uwagę, by nie stać się ofiarą oszusta z seniorami z Lidzbarka rozmawiała dzielnicowa.

Osoby starsze, samotne, zamieszkujące samodzielnie to często potencjalne ofiary osób trudniących się „zarabianiem i życiem na cudzej krzywdzie”. Oszuści działający metodą „na wnuczka” czy „policjanta” to nie jedyni, którzy stanowią ogromne zagrożenie dla seniorów. Coraz częściej osoby starsze stają się ofiarami przedstawicieli firm oferujących różnego rodzaju produkty i usługi na tzw. pokazach. Dzielnicowa z Lidzbarka spotkała się z podopiecznymi lidzbarskiego domu seniora ”Pogodna Jesień” i rozmawiała z nimi na temat bezpieczeństwa osób w podeszłym wieku. Policjantka zwróciła im uwagę na niebezpieczeństwa ze strony oszustów, w tym na zakupy robione na pokazach po „atrakcyjnych cenach” i produkty, na które udzielane są na miejscu „korzystne” dla seniora umowy kredytowe, a które w rzeczywistości okazują się pułapką finansową, z którą niejedna osoba nie jest w stanie sobie później poradzić. Dzielnicowa przypomniała uczestnikom spotkania o zagrożeniach występujących w okresie grzewczym, w tym niebezpieczeństwie zatrucia czadem  i właściwym użytkowaniem piecyków gazowych oraz pieców węglowych.

Seniorzy zostali poinformowani o trwającej akcji edukacyjno-informacyjnej „Seniorze nie daj się oszukać” prowadzonej przez m.in. Policję wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a której celem jest właśnie podniesienie świadomości osób starszych na zagrożenia wynikające z zakupu produktów na pokazach czy podpisywaniem i zmianą umów na świadczone usługi np. energetyczne, telekomunikacyjne, itp.

Podopieczni domu seniora obejrzeli filmiki i spoty edukacyjne związane z prowadzoną kampanią i otrzymali ulotki „Seniorze nie daj się oszukać – uważaj na umowy podpisywane na pokazach lub w domu”.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze, a seniorzy chętnie zadawali pytania i czerpali informacje dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa.

  • Spotkanie dzielnicowej z seniorami
  • Spotkanie dzielnicowej z seniorami