Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Śnieg, deszcz, mróz i śliskie drogi – kierowco zachowaj ostrożność na drodze i zdejmij nogę z gazu

Początek nowego roku, a w mediach nie brakuje informacji o zdarzeniach drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Także policjanci z powiatu działdowskiego kilkukrotnie interweniowali w związku z zaistniałymi zdarzeniami na drodze. Najczęściej powodem powstałych zdarzeń drogowych, w tym głównie kolizji było nie ustąpienie pierwszeństwa przejazdu i nie dostosowanie techniki jazdy do warunków panujących na drodze.

Kierowco noga z gazu – droga zimą, to nie lodowisko i nie rewia pokazu swoich umiejętności (nie)panowania nad pojazdem.

Zima to pora roku wymagająca wzmożonej uwagi i ostrożności ze strony użytkowników dróg. Opady śniegu i deszczu, ujemna temperatura na dworze, zamarzająca i śliska nawierzchnia drogi stanowią nie lada utrudnienie dla kierujących pojazdami. Do tego dochodzi błoto pośniegowe i szybko zapadający zmrok. Coraz częściej przy takich warunkach pogodowych dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem ich uczestników.

Policja apeluje o rozwagę w podejmowaniu decyzji na drodze przez kierujących pojazdami oraz zachowanie szczególnych środków ostrożności podczas jazdy w trudnych warunkach pogodowych. Lepiej spóźnić się parę minut i dojechać szczęśliwie, niż w pośpiechu wykonywać niekontrolowane manewry i doprowadzać do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Należy zachować zdrowy rozsądek, zdjąć nogę z gazu, pamiętać o umiejętnym korzystaniu z hamulca, gdy droga jest śliska i zasypana śniegiem. Pamiętajmy, że pojazd zachowuje się zupełnie inaczej w warunkach, gdy nawierzchnia drogi jest sucha i gdy leży na niej śnieg. Zimą droga hamowania jest znacznie dłuższa i bardzo łatwo wpaść w poślizg. Należy pamiętać, że w okresie zimowym często widoczność jest znacznie ograniczona i to nie tylko o świcie czy zmroku. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zmniejszmy prędkość, by nie doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze i nie ponosić odpowiedzialności za czyjeś zdrowie czy życie.  Kierowco - zachowaj ostrożność i zdejmij nogę z gazu!