Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przed urlopem - zadbaj o bezpieczeństwo i zabezpiecz swoje mienie

O czym warto pamiętać, wybierając się na urlop? Funkcjonariusze apelują o zachowanie ostrożności w czasie podróży i zabezpieczenie mienia podczas naszej nieobecności.

Bezpieczna podróż

Co roku w okresie wakacyjnym i związanych z nim licznych wyjazdów wzrasta natężenie ruchu na drogach, a co za tym idzie, większe prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń drogowych.  By temu zapobiec co roku w miesiącach letnich na drogach całego kraju zwiększa się liczbę służb pełnionych na drogach przez funkcjonariuszy ruchu drogowego i innych wydziałów. Uczestnicy ruchu drogowego powinni spodziewać się częstszych kontroli drogowych i związanych z nimi represji w przypadku jazdy niezgodnej z przepisami. Policjanci zwracać będą uwagę na stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia pasażerów. Nie będzie i nie ma taryfy ulgowej dla piratów drogowych nie przestrzegających ograniczeń prędkości czy wyprzedzających "na trzeciego". Funkcjonariusze będą prowadzić też liczne kontrole stanu trzeźwości kierowców.

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa każdemu użytkownikowi dróg . To my sami musimy podnosić jego poziom przez kulturalną jazdę, zgodną z przepisami prawa.

Podczas indywidualnych wyjazdów weźmy też pod uwagę warunki pogodowe na drodze. Ładna pogoda sprawia, że wielu kierowców czuje się pewniej za kółkiem, przez co niestety rośnie liczba zdarzeń na drodze z uwagi na śmielsze przyciskanie pedału gazu. Z kolei podczas opadów, pogarsza się widoczność i znacznie wydłuża droga hamowania pojazdów, dlatego należy być czujnym i zwłaszcza przy zmiennej pogodzie zachować szczególną ostrożność. Niezachowanie odpowiedniego odstępu, nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustępowanie pierwszeństwa, to najczęstsze przyczyny tragedii na drodze. Czasem wystarczy zwykłe gapiostwo i brak właściwej koncentracji by doszło do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Przed wyjazdem w trasę zadbajmy o:

  1. Dobry stan techniczny pojazdu.
  2. Dokładne zaplanowanie trasy podróży, uwzględniające prognozę pogody.
  3. Dobry stan psychofizyczny kierowcy (siadając za kierownicę bądźmy wypoczęci i trzeźwi!).
  4. Zapewnienie sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce - nie można przewidzieć wszystkich zdarzeń na drodze. Czasem lepiej się spóźnić niż narażać siebie i innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo.
  5. Przerwy w podróży. Po dwóch – trzech godzinach jazdy należy obowiązkowo zrobić  co najmniej 15-minutową przerwę w bezpiecznym miejscu – na parkingu, na stacji paliw, w okolicy restauracji czy motelu.
  6. Bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników drogi przestrzegając przepisy drogowe ale i pamiętając o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze. 

Bezpieczne mieszkanie

Zanim wyjedziemy z domu zadbajmy o to, by po powrocie z urlopu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest życzliwy sąsiad czy mieszkający w pobliżu członek rodziny. Przed wyjazdem poprośmy zaufanego sąsiada, aby zwrócił uwagę na nasze obejście, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas naszej nieobecności i czy nie kręcą się przy nim podejrzane osoby. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy do naszego domu. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy.

Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu. Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki w łatwo dostępnym i widocznym miejscu. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Warto również pamiętać o zabezpieczeniu samochodu. Parkujmy w miejscu do tego wyznaczonym, dobrze oświetlonym i strzeżonym. Nie zostawiajmy bagażu i innych przedmiotów w widocznych miejscach wewnątrz pojazdu – najlepiej zabierać je ze sobą.

Bezpieczna tożsamość

Nie tylko na co dzień ale i podczas okresu wakacyjnego przestrzeganie zasad ruchu drogowego jest podstawą bezpieczeństwa zwłaszcza, gdy na wspólny wyjazd autem jedzie cała rodzina. Sprzymierzeńcami udanego urlopu są wyobraźnia i rozsądek – nie pozostawiajmy w samochodzie portfela, saszetki ani torebki z dokumentami. Konsekwencją braku rozwagi może być bowiem kradzież dokumentów, która może być dużo bardziej dotkliwa niż strata gotówki.

Podczas podróży łatwo narazić się na utratę dokumentów. Przemieszczanie się z miejsca na miejsce i często duże skupiska ludzi to sytuacje, w których nie trudno o kradzieże. Dowód osobisty nie może trafić w niepowołane ręce. Posłużenie się naszym dokumentem przez osoby niepowołane może skutkować m.in. wyłudzeniem kredytu lub pożyczki, założeniem fikcyjnej firmy, dokonaniem zakupu telefonu, podpisywaniem umów najmu w celu kradzieży dobytku itp. Dlatego należy unikać sytuacji, w których nasz dowód osobisty mógłby dostać się w niepowołane ręce, a nasze dane osobowe wykorzystane wbrew naszej woli i wiedzy.

Jeśli dojdzie do zgubienia lub kradzieży dokumentu, w tym m.in. karty bankomatowej należy w pierwszej kolejności zastrzec go, aby osoby niepowołane nie mogły się nim posłużyć. Ta sama sytuacja dotyczy dowodu osobistego. Można zrobić to w każdym oddziale banku, niekoniecznie w tym, w którym mamy konto. Jest to jednak trudne, gdy placówka jest nieczynna, lub gdy utrata dowodu osobistego czy karty zdarzy się na zagranicznych wakacjach, gdzie nie ma polskich placówek bankowych.

Jeśli stwierdzimy kradzież dowodu o zdarzeniu natychmiast należy powiadomić Policję. Wystarczy zgłosić się do najbliższej jednostki policji z innym dokumentem potwierdzającym  tożsamość, np. z prawem jazdy, paszportem, i złożyć zawiadomienie o przestępstwie. Warto także pamiętać, by zachować zaświadczenie, które wydaje funkcjonariusz policji, potwierdzające odnotowanie zgłoszenia.

Pamiętaj!

  • Dowód osobisty trzymamy zawsze przy sobie, jeśli podczas urlopu nie mamy takiej możliwości, bo np. idziemy popływać - przechowajmy go w hotelowym sejfie;
  • Jeśli wyjeżdżamy i zabieramy paszport i dokument tożsamości – przechowujmy dokumenty oddzielnie;
  • Nie zostawiajmy dowodu osobistego w hotelowych recepcjach, w wypożyczalniach sprzętu i innych miejscach, gdzie dostęp do dokumentu mogą mieć osoby trzecie;
  • Na co dzień trzymajmy portfel z dokumentami przy sobie, jeśli trzymamy go w torebce bądź teczce pamiętajmy, by ją zamykać i mieć w zasięgu wzroku.
  • Bezpieczne wakacje - ulotka informacyjna
  • Bezpieczne wakacje - ulotka informacyjna
Powrót na górę strony